Chystá se první mezinárodní online konference pro pejskaře a trenéry psů v Česku a na Slovensku. A my vás zveme – buďte u toho s námi! Připravili jsme pro vás rozhovor s Robertem Zlochou, hlavním organizátorem. Do časopisu (č. 01/2021) se vešla jen část, zde vám dle slibu přinášíme rozhovor v plném znění.
KDY: 6. a 7. března 2021
KDE: kdekoliv chcete (prostě online)
WEB: www.metkonference.cz
FB Událost zde
Roberte, představte nám prosím MET konferenci v několika větách…
Je to konference pro běžné pejskaře i profesionální trenéry, která postaví na jedno virtuální pódium zahraniční trenérské hvězdy spolu se známými českými trenéry. I když budou trenéři doslova z celého světa, od USA, Francie, Česka až po Austrálii, mají jedno společné. Všichni propadli kouzlu pozitivního tréninku a snaží se informace o něm nejenom předávat dál, ale i posouvat jeho možnosti a hranice.
A v neposlední řadě je to příležitost pro ty, kteří se chtějí dál vzdělávat a učit, ale se svojí angličtinou by si netroufali zajet na mezinárodní konference nebo si koupit zahraniční online kurzy, případně jim to možnosti nedovolují. Právě proto bude celá konference, včetně bonusového videokurzu o soužití více psů, v češtině a za cenu, která by měla být dosažitelná pro všechny.
Věřím, že MET konference je projekt, který přispěje k dalšímu posunu tréninkových metod v Česku a na Slovensku směrem k lepším a efektivnějším postupům.
Co vlastně stojí za zkratkou MET?
Je to zkratka pro moderní etický trénink. S tímto názvem jsem přišel před několika lety, když jsem přemýšlel, jak zpřístupnit svůj způsob výcviku a výchovy pejsků těm, kteří se bojí slova „pozitivní“. Takových lidí je totiž celá řada. Přestavují si, že celý trénink je jenom o krmení pamlsky, anebo mají zkušenost, že agresivní či nevychovaný pes jde trénovat pouze s použitím trestů.
Slovo moderní znamená, že takový trénink je založený na aktuálních poznatcích ze světa tréninku i vědy. Slovo etický popisuje, že jsou tyto poznatky jsou použity s respektem ke zvířeti i ke člověku, kterého učíme, jak svého psa vychovat nebo vycvičit.
A přesně taková by měla být i konference a informace a postupy obsažené v přednáškách – moderní a etické.
Říkáte, že z konference si odnesou cenné informace jak běžní pejskaři, tak trenéři. Čím to?
Je to výběrem témat. Do velké míry jsem vycházel ze svých lekcí s klienty a zaměřil se na to, co je nejčastěji trápí nebo na co se mě ptají. Proto třeba na konferenci zazní téměř tříhodinová přednáška Grishy Stewart věnována práci s reaktivními psy. Grisha představí dobře fungující a inovativní metodu, která u nás není příliš známá, ale ve světě jí prošlo více než sto tisíc trenérů a majitelů psů.
Trenérka Radecha Spudilová nám ukáže, jak učí nácvik k běžnému i veterinárnímu ošetření, a František Šusta poprvé vystoupí s přednáškou ze svojí připravované knihy na téma signálů a komunikace mezi člověkem a psem. Francouzský tým, který přednáší po celém světě, nám řekne víc o výsledcích své studie, v níž měřili puls psů v různých situacích. Závěry jsou víc než zajímavé, a hlavně využitelné pro běžný život se psem.
Pro trenéry a nadšence tréninku je určená přednáška od Jean Donaldson o interakci operantního a klasického podmiňování.
Ale dostane se i na témata, jako je představení noseworku včetně tipů pro trenéry od Nicol Vošvrdové nebo australského projektu čichacích zahrad od Jennie Harvey.
Nápad uspořádat online konferenci nosíte v hlavě už skoro rok. Co stálo za jeho vznikem?
Předcházela mu vlastně mnohem delší cesta. Na začátku byl sen postavit na jedno pódium české a zahraniční trenéry. Ale nevěděl jsem, jak na to. V první polovině 2020 jsem měl jet do amerického Bostonu na konferenci IAABC (Mezinárodní asociace poradců pro chování zvířat), jíž jsem členem. Mělo zde vystoupit velké množství světových trenérů. Konference ale byla kvůli covidu na poslední chvíli zrušena. Přišla však alespoň náhrada v online podobě této konference. Z té jsem byl nadšený a byla pro mě velkou inspirací právě pro MET konferenci. Ale také jsem si díky ní uvědomil, co bych udělal na vlastní konferenci jinak. Zejména jsem chtěl menší počet prezentujících, protože čtyřicet prezentací mi přišlo zkrátka příliš. Zároveň takový počet nutí ke krátkým přednáškám, které se často nedostanou k k jádru problému. Konference v Bostonu byla určena primárně pro trenéry, ale já jsem chtěl, aby k zajímavým informacím měli přístup všichni, které výcvik i soužití se psy zajímá.
Pomohlo mi také to, že jsem celý minulý rok pracoval na online video kurzu pro pejskaře a trenéry. Chtěl jsem ho vytvořit v co nejvyšší kvalitě, a proto jsem dlouho hledal zkušené kameramany, zvukaře i střihače. A díky tomu jsem narazil i na společnost s vlastním streamovacím studiem, z něhož budeme vysílat i MET konferenci. Od zahraničních prezentujících dostaneme jejich přednášky dopředu, my čeští se ale sejdeme právě v tomto studiu, abychom zajistili co nejvyšší spolehlivost celého přenosu.
V čem vidíte výhodu online setkání?
Každý typ
setkání má něco do sebe. V online prostředí se nemůžeme potkat osobně, ale
můžeme si konferenci užít v pohodlí vlastního obýváku bez nutnosti dojíždění,
trávení času ve velkém sále, hledání parkovacího místa, veřejných toalet nebo
něčeho k snědku. A o přestávkách máme čas vyvenčit pejska. Naši virtuální
návštěvníci nepřijdou ani o možnost klást hostům otázky. Záznam z konference bude
mít každý účastník k dispozici čtvrt roku a bude se moct k jednotlivým
přednáškám vrátit. A jako bonus posíláme videokurz skvělé trenérky Kikopup,
který jsme opatřili českými titulky. Přiznám se, že bych se se všemi trenéry,
které jsme pozvali, raději viděl osobně a na jednom pódiu. Současná situace
tomu však nepřeje a trénink psů či vývoj oboru a povědomí nejde zastavit. A
proto jsem se rozhodl využít možností, které jsou k dispozici, a nečekat, až se
covidová situace uklidní.
Ze zahraničních vystupujících je našim pejskařům známá hlavně Jean
Donaldson, které v češtině vyšly tři knihy. Jak jste vybíral ostatní řečníky?
Jsem velký nadšenec vzdělávání, sleduji a navštěvuji zahraniční konference i online kurzy a zároveň se i rád inspiruji šikovnými trenéry v Česku. Takže jsem vybíral řečníky nejenom podle zajímavosti tématu, ale i podle toho, že jsem věděl, jak kvalitní práci dělají.
I když je u nás bezpochyby Jean Donaldson ze zahraničních trenérů nejznámější a mnoho trenérů svým klientům doporučuje na přečtení právě její knihy, aktuálně je v zahraničí určitě největší hvězdou Grisha Stewart. Například Ken Ramirez doporučuje Grishu ve své poslední knize při otázce řešení agresivity, strachů a celkově přehnaných reakcí. S ní bylo kvůli její vytíženosti nejnáročnější najít správný termín.
Na konferenci v Oslu jsem osobně potkal s francouzským týmem a také s Jennie Harvey z Austrálie. Z jejich prezentací jsem byl tak nadšený, že už na místě jsem s nimi domlouval, že přijedou do Česka.
František Šusta je pak určitě sázka na jistotu. Jehož přednášky mohu vidět znovu a znovu, a nikdy mě nepřestanou bavit. O to větší radost mám, že se nám podařilo dohodnout se na tématu z připravované knihy, které jinde neprezentoval a na MET konferenci zazní poprvé.
Na kterou přednášku se vy sám nejvíc těšíte?
To je opravdu velmi těžká otázka. Ale kdybych musel vybrat jednu, tak je to francouzský tým a jeho měření pulsu. I když jsem přednášku již viděl, velice mě překvapila tím, jak byla dobře zpracována a kolik zajímavých informací na ní zaznělo. Pamatuji si, že na konferenci v Oslu jsem měl popsaných několik stránek poznámek jenom z jejich přednášky, a to se mi nikdy psát moc nechce. Způsobem svojí práce mi je zas nejbližší Grisha Stewart. Před několika lety jsem se inspirovat britským trenérem Chiragem Patelem a začal jsem používat jím doporučovanou metodu, kterou jsem si upravil a propracoval na základě vlastních zkušeností. O to větší bylo mé překvapení, když jsem narazil na Grishu a její kurzy a knihy, které obsahovaly velmi podobný přístup. Byl však popsaný do hlubších detailů, na které jsem sám nepřišel. S touto trenérkou proto cítím určitý druh souznění a její touha po efektivitě metod a zároveň důraz na etiku je mi velice blízká.
A ještě dodejme, že Robert Zlocha na konferenci představí novou metodu proti tahání na vodítku!
Foto: Petr Houser