Zde doplňujeme důležité informace k článku, který najdete v aktuálním letním čísle 7-8/2015 (v prodeji od 14.7.) – najdete ho na str. 34-35.
RAKOUSKO: VŽDY S NÁHUBKEM A NA VODÍTKU!
Každý pes, s kterým cestujete do nebo přes Rakousko musí mít očkovací průkaz a musí být očipován. Částečně dobrá zpráva je, že tam nejsou zakázaná žádná psí plemena, ale pozor – pro tzv. „bojové psy“ platí v jednotlivých spolkových zemích samostatné vyhlášky, které se však především týkají domácích. V zásadě platí, že pes musí mít vždy náhubek a být na vodítku!
NĚMECKO: POZOR S TZV. NEBEZPEČNÝMI PSY!
Do Německa je striktně zakázán dovoz, tedy i vstup na jeho území, těchto psích plemen, a to i jejich kříženců: pitbul, staford, stafordšírský bulteriér a anglický bulteriér! Více info k dovozu těchto plemen čtěte zde.
Dále, zde najdete Informace o podmínkách cestování s malými zvířaty a pro návrat s těmito zvířaty z ciziny zpět do ČR.
ITÁLIE: VŽDY NA VODÍTKU MAX. 1,5 M DLOUHÉM!
Jak uvádíme v článku v tištěném vydání, legislativa se v uplynulých letech několikrát proměnila, ale leckde na webech najdete často neaktuální informace (viz např. tento hojně navštěvovaný web, kde je v bodu 8 MYLNĚ uvedeno, že do Itálie nesmí dobrmani a rotvajleři!)).
Ze uvádíme plné znění vyjádření (v tištěném časopisu je kvůli omezenému místu kráceno), které nám exkluzivně napsal na naše dotazy ohledně cestování do Itálie Jan Werner z Konzulární kancléřství Italského velvyslanectví v Praze:
Itálie relativně nedávno upustila od dělení bezpečných a nebezpečných plemen, přičemž případnou nebezpečnost daného zvířete konstatuje veterinář. Bez ohledu na plemeno lze tedy aktuálně do Itálie vycestovat s jakýmkoli psem zcela standardním způsobem, tj. s platným pasem pro zvířata, potvrzením o očkování proti vzteklině a identifikačním tetováním/čipem.
Zároveň v Itálii platí povinnost mít na veřejnosti psa vždy na vodítku v maximální délce 1,5 m (mimo místa vyhrazená danou obcí pro volný výběh; kromě toho samozřejmě mohou obce vymezit místa se zákazem vstupu psů – místní úprava v Benátkách nám není známa), mít u sebe náhubek a po psovi uklízet. Vzhledem k tomu, že Vámi uvedená plemena byla původně zařazena mezi ta nebezpečná, bych kromě toho v návaznosti na starší legislativu doporučoval:
1) psa v Itálii nikdy nesvěřovat nezletilým,
2) vůbec s ním necestovat, pokud jako majitelé máte zápis v trestním rejstříku, nebo
3) pokud bylo zvíře v minulosti podrobeno kosmetickým chirurgickým zákrokům (kupírování uší, přestřižení hlasivek), které jsou v Itálii považovány za nezákonné.