Co by nemělo chybět v kočičí stravě?

Zatímco pes z vás při jídle nespustí oči a bude loudit, přestože právě spořádal misku svého žrádla, kočka, to je nezávislá dáma s vlastními chutěmi, která si vybírá. Alespoň tak to připadá lidem.

Pravda je ale trochu jinde. Kočka není vybíravá z rozmaru, mohou za to její chuťové buňky. Patří totiž mezi obligátní masožravce, a tomu mají přizpůsobené i vnímání chutí.

Sladké ne, díky

V přírodě loví kočky především drobné hlodavce, méně pak drobné savce a ptáky, některé plazy a obojživelníky. Z kořisti pozřou leccos: nejen svalovinu, ale také vnitřnosti a chrupavky (ne kosti!). Důležitá je pro ně také teplota a konzistence, které by se měly blížit čerstvě ulovené kořisti. Té by měla odpovídat také velikost porcí a frekvence krmení. Pro kočky není přirozené žrát jednou denně, pokud máte možnost, je ideální rozdělit krmnou dávku alespoň natřikrát.

Zatímco psi dokážou zpracovat i potravu rostlinného původu, u koček je tato schopnost minimální. Vegetariánský jídelníček by dlouho nepřežily. Pro kočky jsou hlavním zdrojem energie živočišné bílkoviny a tuky a zejména spotřeba bílkovin je u nich velmi vysoká. Kočičí organismus si je neumí „šetřit“ prostřednictvím zvýšeného odbourávání sacharidů. Glukózu (jednoduchý cukr) totiž nezískává trávením sacharidů ve střevě, ale syntetizuje si ji nezávisle z aminokyselin, které získává rozkladem živočišných bílkovin v játrech. Proto také kočka nemá chuťové receptory pro rozlišení sladké chuti. Zato její chuťové pohárky velmi citlivě reagují na jemné odstíny hořké chuti, takže rozlišuje chuť bílkovin a tuků.

Prémiové krmivo VIVAVITA obsahuje vysoký podíl masa a vyvážené množství vitaminů, minerálů a dalších látek, které zajistí kvalitní a dlouhý život vašeho mazlíčka.

Vyvážená strava: všeho přiměřeně

Aby kočičí krmivo splňovalo výživové nároky, mělo by obsahovat 80 – 90 % surovin živočišného původu: bílkovin a tuků. Z těch kromě energie čerpá tělo také nezbytné esenciální aminokyseliny (taurin, arginin, methionin, cystein, karnitin), mastné kyseliny (linolová, α-linolenová, arachidonová) a nenasycené mastné kyseliny omega-3 a 6. Zásadní je pro kočky zejména taurin – jeho nedostatek může způsobit degeneraci sítnice a následnou slepotu, případně srdeční selhání.

Komplexní strava by také měla mít vyrovnaný poměr vápníku a fosforu pro správný vývoj kostí a zubů (0,9–1,1:1), odpovídající množství hořčíku, vitaminů D a A (které tělo koček neumí samo syntetizovat) a dostatek ostatních vitaminů (zejména skupiny B) a stopových prvků (zinek, měď, železo, selen, mangan, jód).

Pozor na tuky: Tuňák může být návykový

Ryby překvapivě do přirozeného kočičího jídelníčku nepatří. Rozšířili ho o ně Britové za 2. světové války z nedostatku jiného masa. A kočkám zachutnaly, třeba tuňák se pro ně může stát až návykový. Problém nastává, když kočku krmíte syrovými rybami častěji. Kočky totiž mají zvýšenou potřebu vitaminů skupiny B, zejména thiaminu (B1), niacinu (B3) a pyridoxinu (B6). A syrové ryby obsahují enzym thiaminázu, který vitamin B1 rozkládá.

Hypoalergenní granule StarVita pro kastrované kočky podporují trávení a imunitu, pomáhají spalovat nadbytečné tuky a mají příznivý vliv na srdeční činnost.

K odbourávání nenasycených tuků je zas potřeba vitamin E. Přemíra tučných ryb, případně nedostatek vitaminu E mohou vést ke ztučnění jater nebo zánětům tukové tkáně. Obecně s tukem pozor – obsahuje sice esenciální mastné kyseliny, je nezbytný pro vstřebávání vitaminů A, D, E, K, celkovou vitalitu a zdravou srst, ale ve srovnání s bílkovinami a sacharidy má více než dvojnásobný obsah energie. Proto by se s ním mělo šetřit. V krmné dávce dospělé kočky by měl tvořit maximálně čtvrtinu a ještě méně u koček kastrovaných.

Tam je nižší příjem tuků a bílkovin nutný. Kočky totiž vzhledem ke specifikám svého metabolismu hubnou jen obtížně, proto je lepší problémům předcházet. „Renální dieta, která spočívá v omezení bílkovin v krmné dávce, se ordinuje nejen při onemocnění ledvin – funguje také jako prevence ledvinových kamenů a čas od času nezaškodí ani jako prevence obezity,“ podotýká MVDr. Jan Herčík CSc.

Jak jim přilepšit? Kapsičkou či konzervou

Čemu by se měly kočky vyhnout? Vyloženě jedovaté jsou pro ně čokoláda, kakao, cibule a rozinky. Nevhodná je pak většina lidského jídla, protože obsahuje buď sůl a koření nebo cukry. A navzdory rozšířeným představám je to také mléko, které může způsobit průjmy. Chrupavky  kočičí trávicí systém zvládne, kosti ale ne. Mohou uvíznout v jícnu, způsobit zácpu a v horším případě i poškodit střevo.

Kočky jsou v chutích konzervativní. Obvykle preferují jeden typ stravy, které se jejich střevní mikroflóra přizpůsobí. Změna vyvolává zažívací potíže stejně jako kombinace vařeného, případně syrového masa s granulemi a kapsičkami, protože se každý druh krmiva tráví jinak.

Pokud za každou cenu chcete kočce přilepšit ze svého, můžete jí občas nabídnout lžičku bílého jogurtu, vařený žloutek, kuřecí maso nebo tuňáka, případně sardinky ve vlastní šťávě. Nejjednodušší a z výživového hlediska nejjistější je však vsadit na kvalitní konzervy či kapsičky.

Superprémiové kapsičky StarVita mají obsah masa až 82 %. Balení obsahuje kapsičky ve třech příchutích, takže kočka nebude mít jednotvárný jídelníček.

Dobrá rada na závěr: Nepodceňujte vodu

Kočky totiž mívají problémy s pitím. Tyto šelmičky pocházejí ze suchých pouštních oblastí, takže mají snížené vnímání žízně. V přírodě se živí kořistí, která přirozeně obsahuje dostatek vody, a tak jejich organismus nemá ty správné „kontrolky“. Proto je velmi důležité, aby vždy měly k dispozici dostatek čisté vody.

A pokud je krmíte granulemi, měli byste prokládat jídelníček čas od času mokrou stravou od stejné značky, jako to dělá MVDr. Jan Herčík CSc: „Svého mainského mývalího kocoura, který váží 11,5 kila, krmím většinou granulemi StarVita. Přilepším mu několika kapsičkami, tam je vody dost, a pak se dojí dosyta granulemi a dopije vody. Když je kočka zdravá, tak to bohatě stačí,“ uzavírá veterinář.

Text a foto: Mountfield

/KOMERČNÍ SDĚLENÍ/

Show Buttons
Hide Buttons