„Ať se má taky dobře,“ řeknete si… Nicméně, to by mohla být značná chyba. Jak tedy zajistit, aby se váš mazlíček mohl radovat, aniž by to mělo negativní následky na jeho zdraví?
Salát, kapra, vánočku? Rozhodně ne!
Rozhodně zapomeňte na bramborový salát a smaženého kapra. Psům škodí cibule (zejména syrová), nemluvě o tuku z majonézy. Sečteno a podtrženo: bramborový salát rozhodně ne! Totéž platí o smaženém, kořeněném nebo soleném mase, ať už jde o řízek nebo rybu. Nadměrné množství tuku je pro psy stejně jako pro lidi nezdravé. Je toho ale víc, co do psí misky nepatří ani o Vánocích. Zcela nevhodné jsou například rozinky z vánočky. Už malá dávka může způsobit vážné komplikace a vést ke zvracení, průjmu až k selhání ledvin.
„Obecně platí, že běžná lidská strava je pro psa nevhodná. Buď obsahuje moc cukru, nebo je naopak přesolená. Raději svému chlupáčovi připravte štědrovečerní večeři ze superprémiového krmiva, jako jsou například granule, konzervy nebo kapsičky Starvita,“ vysvětluje Kristýna Hromádková, výživová poradkyně společnosti Mountfield.
Jak krmit psa, aby neměl nadváhu?
Dávejte pozor i na to, kolik jídla svému psovi dopřáváte, abyste si z něj nevykrmili kuličku! Odnese to totiž jeho zdraví.
Zvířata chovaná v domácnosti jsou zvyklá dostávat jídlo od svých páníčků. Pravidelnou dávku granulí či konzervy mají každý den nachystanou v misce a nestane se jim, že by několik dní hladověla jako zvířata ve volné přírodě. Navíc pro to, aby se nažrala, často nemusí hnout ani brvou. Problém nastává s množstvím jídla a nedostatkem pohybu. I psi mohou trpět obezitou, nejen lidé. Důsledky to má stejné. I psi mohou mít oběhové a dýchací potíže a také problémy s pohybovým aparátem. Obrana proti psí obezitě je snadná. Svého miláčka nepřecpávejte a dopřejte mu více pohybu. Zároveň se snažte servírovat granule specificky určené pro nároky vašeho psa, a to podle velikosti, stáří a zátěže.
A jak často a jakou dávku jídla mu dávat?
V první řadě záleží na věku vašeho pejska. Čím je mladší, tím větší roli hraje složení stravy. Zároveň je důležité rozdělit krmnou dávku do více porcí. Každý pes je jiný a jeho požadavky na krmivo se liší. Záleží na tom, zda je pes aktivní a v zátěži, či jde o březí nebo kojící fenu a tak dále. Pozornost byste měli věnovat především kvalitě krmiva, správnému doporučenému dennímu dávkování a pravidelnosti krmení.
Pozor na pozvolný vzestup hmotnosti a torzi žaludku!
U štěňat je potřeba rozlišovat, zda jde o malá, střední či velká plemena. Štěňata velkých plemen potřebují k růstu více času. V případě, že bychom krmili psa velkého plemene granulemi s vyšším obsahem proteinů, podporovali bychom jeho nadměrný růst, který by časem mohl způsobit ortopedické problémy. Majitelé psů by při krmení měli myslet i na žaludeční šťávy. Ke správnému trávení je u psa potřeba určité PH, na které má vliv strava zvířete. Pokud pes dostává často kosti nebo velké množství masa, může trpět překyselením žaludku a dalšími problémy.
Vážným a nebezpečným problém pro psy je torze žaludku čili jeho přetočení. Projevuje se tvrdým nafouklým břichem, které je bolestivé na dotek. Pes rychle dýchá, sliní a snaží se zvracet. „Základní prevencí je minimálně půlhodinový klid po jídle a kvalitní krmivo. Denní dávku pro dospělého psa rozdělte na dvě porce, které by měl sníst klidně a bez hltání,“ uzavírá Kristýna Hromádková.
Více informací a celý sortiment pro vašeho chlupáče naleznete na www.mountfield.cz.
PRODUKTOVÁ PREZENTACE