Klíště obecné je roztoč, který se živí sáním krve savců, plazů nebo ptáků. Je zároveň přenašečem řady závažných chorob, z nichž řada může vést k trvalému poškození zdraví či smrti. Je proto na místě věnovat pozornost možnostem, jak chránit nejen sebe, ale i svého domácího mazlíčka. O to víc, že podle odborníků se výskyt klíšťat v posledních letech zvýšil.
Klíšťata se v přírodě vyskytují vždy, kdy teploty stoupnou nad nulu. V létě většinou prochází vývojovým stadiem, mezi nejrizikovější období, kdy se váš mazlíček vrátí z procházky s tímto nebezpečným parazitem, proto patří jaro a podzim.
Klíště na vašeho pejska či kočičku obvykle číhá v trávě či keřících, a to ve výšce od 20 centimetrů do 1 metru. Je uchyceno na stoncích za zadní nohy a jakmile se ho zvíře dotkne, okamžitě se pustí a přichytí v srsti. Pak si najde vhodné místo a zakotví se v kůži, aby mohlo sát. Samotné sání probíhá jeden až dva týdny.
Zajímavostí je, že klíště dokáže hladovět a čekat na svou oběť i déle než rok. Za zmínku stojí i tzv. Hallerův orgán, který detekuje oxid uhličitý a slouží k vyslídění oběti.
Prvním krokem k ochraně je zábrana proniknutí ke kůži. U člověka toto vyřeší vhodný oděv či vyhýbání se rizikovým místům. V případě psa či kočky tomu bohužel stěží předejdete.
Druhým krokem je použití repelentních látek. Ty klíšťata často nejen odpuzují, ale i hubí. Mezi oblíbené produkty patří například obojky proti klíšťatům. Obojky mají celou řadu výhod: zvířata je dobře snáší, jsou bezpečné, zdravotně nezávadné a jsou účinné i několik měsíců. V případě koček se vyplatí zvážit obojky se speciální pojistkou, která zabrání uškrcení v případě, že se kočka zachytí o větev.
Žádný repelentní přípravek 100% nezaručí, že se váš pes či kočka nevrátí z procházky s tímto nebezpečným parazitem. Třetím krokem je proto kontrola kůže a včasné vyjmutí klíštěte. Pro tyto účely dobře poslouží kleště na klíšťata. Práce s nimi je snadná a bezpečná. S vytrženým klíštětem nezapomeňte pracovat jako s infekčním materiálem. Klíště nejprve je zabalíme a následně spálíme. Po použití dezinfikujeme také kleště.
Pokud chcete pro vašeho pejska či kočičku něco dobrého udělat, pořiďte jim obojek proti klíšťatům a kleště na odstranění klíšťat. Ušetříte jim hodně drbání a sobě spoustu času, který byste trávili likvidací těchto parazitů. Koupit je můžete například v sekci Chovatelské potřeby internetového obchodu Lékárna.cz.